Однією з найгостріших проблем сучасності є попередження і профілактика дитячого травматизму на автошляхах України. Адже кожної доби в нашій державі гине одна дитина, а 15 юних учасників руху отримують травми через незнання Правил дорожнього руху.
Тому, щоб цього не трапилося з вами, щоб ви були живі і здорові, завжди пам’ятайте, як важливо бути обачними на вулицях і дорогах. Адже вони приносять небезпеку, коли неуважні водії та пішоходи порушують Правила дорожнього руху.
1. Відповідно до Закону України «Про дорожній рух» Правила дорожнього руху установлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території нашої держави.
В Україні установлено правосторонній рух транспортних засобів. Учасники дорожнього руху зобов’язані знати і неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими.
Водії, пішоходи та пасажири зобов’язані бути особливо уважними до таких категорій учасників дорожнього руху як діти, люди похилого віку та особи з явними ознаками інвалідності.
Дії або бездіяльність учасників дорожнього руху та інших осіб не повинні створювати небезпеку чи перешкоду для руху, загрожувати життю або здоров’ю громадян, завдавати матеріальних збитків.
Особа, яка створила такі умови, зобов’язана негайно вжити всіх можливих заходів для їх усунення або попередити про них інших учасників дорожнього руху, орган міліції, власника дороги чи уповноважений ним орган.
Використовувати дороги не за призначенням і встановлювати засоби організації дорожнього руху дозволяється лише за узгодженими з Державтоінспекцією рішеннями власників доріг або уповноважених ними органів.
Обмеження у дорожньому русі, крім передбачених цими Правилами, можуть бути запроваджені в установленому законодавством України порядку.
Особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України.
2. Рух транспорту, пішоходів регулюється за допомогою дорожніх знаків, дорожньої розмітки, дорожнього обладнання, світлофорів, а також регулювальниками.
Дорожні знаки поділяються на такі групи:
1. Попереджувальні знаки. Інформують водіїв про наближення до небезпечної ділянки дороги і характер небезпеки. Під час руху цією ділянкою необхідно вжити заходів для безпечного проїзду.
2. Знаки пріоритету. Встановлюють черговість проїзду перехресть, перехрещень проїзних частин або вузьких ділянок дороги.
3. Заборонні знаки. Запроваджують або скасовують певні обмеження в русі.
4. Наказові знаки. Показують обов'язкові напрямки руху або дозволяють деяким категоріям учасників рух проїзною частиною чи окремими її ділянками, а також запроваджують або скасовують деякі обмеження.
5. Інформаційно-вказівні знаки. Запроваджують або скасовують певний режим руху, а також інформують учасників дорожнього руху про розташування населених пунктів, різних об'єктів, територій, де діють спеціальні правила.
6. Знаки сервісу. Інформують учасників дорожнього руху про розташування об'єктів обслуговування.
7. Таблички до дорожніх знаків. Уточнюють або обмежують дію знаків, разом з якими вони встановлені.
Дорожня розмітка поділяється на горизонтальну та вертикальну і використовується окремо або разом з дорожніми знаками, вимоги яких вона підкреслює або уточнює.
Горизонтальна дорожня розмітка встановлює певний режим і порядок руху. Вона наноситься на проїзній частині або по верху бордюра у вигляді ліній, стріл, написів, символів тощо фарбою чи іншими матеріалами відповідного кольору згідно з пунктами Правил.
Вертикальна розмітка у вигляді смуг білого і чорного кольору на дорожніх спорудах та елементах обладнання доріг призначена для зорового орієнтування.
3. Світлофори, призначені для регулювання руху транспортних засобів і пішоходів, мають світлові сигнали зеленого, жовтого, червоного і біло-місячного кольорів, які розташовані вертикально чи горизонтально. Сигнали світлофора можуть бути з нанесеною суцільною чи контурною стрілкою, із силуетом пішоходів, Х-подібні.
У світлофорах з вертикальним розташуванням сигналів сигнал червоного кольору - зверху, зеленого - знизу, а з горизонтальним: червоного - ліворуч, зеленого - праворуч.
Сигнали світлофора мають такі значення:
1) зелений дозволяє рух;
2) зелений у вигляді стрілки на чорному фоні дозволяє рух у зазначеному напрямку;
3) зелений миготливий дозволяє рух, але інформує про те, що незабаром буде ввімкнено сигнал, який забороняє рух;
4) жовтий забороняє рух і попереджає про наступну зміну сигналів;
5) жовтий миготливий сигнал або два жовті сигнали, які миготять, дозволяють рух та інформують про наявність небезпечного нерегульованого перехрестя або пішохідного переходу;
6) червоний сигнал, у тому числі миготливий, або два червоних сигнали, які миготять, забороняють рух;
7) поєднання червоного і жовтого сигналів забороняє рух і інформує про наступне вмикання зеленого сигналу;
8) вимкнений сигнал додаткової секції забороняє рух у напрямку, вказаному її стрілкою.
Для регулювання руху транспортних засобів смугами проїзної частини, напрямок руху на яких може змінюватися на протилежний, застосовуються реверсивні світлофори з червоним Х-подібним сигналом і зеленим сигналом у вигляді стрілки, спрямованої вниз. Ці сигнали забороняють або дозволяють рух по смузі, над якою вони розташовані.
Для регулювання руху трамваїв можуть застосовуватися світлофори з чотирма сигналами біло-місячного кольору, розташованими у вигляді літери " Т ".
Якщо сигнал світлофора має вигляд силуету пішохода, то його дія поширюється лише на пішоходів, при цьому зелений сигнал дозволяє рух, а червоний - забороняє.
Для сліпих пішоходів може бути ввімкнено звуковий сигнал.
Забороняється самовільно встановлювати, знімати, пошкоджувати чи закривати дорожні знаки, технічні засоби організації дорожнього руху, розташовувати плакати, афіші та встановлювати пристрої, які можуть бути сприйняті як знаки та інші пристрої регулювання дорожнього руху або можуть погіршити їх видимість чи ефективність, осліпити учасників дорожнього руху, відволікати їхню увагу і поставити під загрозу безпеку дорожнього руху.
4. Кожен з вас повинен знати і дотримуватись таких правил:
¾ не можна переходити вулицю на червоне світло незалежно від того, рухається чи не рухається автотранспорт;
¾ на проїжджу частину дороги ні в якому разі не можна вибігати чи влаштовувати на ній ігри. На дорогу з тротуару можна лише зійти;
¾ небезпечно виходити на дорогу із-за перешкоди, яка обмежує видимість і пішоходові, і водієві транспортного засобу;
¾ ходити можна лише по тротуарах, а якщо тротуару немає, треба йти лицем проти руху транспорту: тоді не лише водій бачить пішохода, а й пішохід водія;
¾ без батьків вулицю найкраще переходити в гурті пішоходів;
¾ при переході вулиці спочатку потрібно подивитися наліво, а на середині дороги – направо; на дорозі відстань залежить від швидкості, тому навчіться розраховувати, коли до транспорту близько, а коли далеко;
¾ діти мають знати також про те, що дорожньо-транспортні пригоди трапляються і в дворах. Тому треба пам’ятати, що загрозу для життя може нести не лише автомобіль чи мотоцикл, а навіть велосипед.
Особливо небезпечна дорога взимку. На цей період припадає більше половини ДТП.